Fakty i mity o higienie jamy ustnej

Zdrowe zęby to białe zęby
Niekoniecznie jest to prawdą. Zdrowe mogą być również zęby żółte lub szare. Kolor zależy od składu chemicznego szkliwa – od zawartości np. wapnia czy fosforu. Okazuje się, że im bardziej żółte zęby, ty bardziej odporne na ubytki próchnicze – czyli nie do końca ich ciemniejszy odcień musi nas martwić.

Brzydki zapach z ust to brak higieny
Brak higieny to jeden z możliwych powodów brzydkiego zapachu z ust. Powodują go bakterie, które namnażają się na pozostawionych w zakamarkach resztkach jedzenia.
Jeśli mimo odpowiedniej higieny, problem nadal jest dokuczliwy, należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż problem może leżeć gdzieś indziej. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu nie musi być związana z jamą ustną. Objawy takie mogą dawać np. problemy z układem pokarmowym.
Warto pamiętać, że bez względu na pochodzenie nieprzyjemnego zapachu, należy usunąć przyczynę, nie tylko maskować skutki.

Należy wymieniać szczoteczkę do zębów co 3 miesiące
To prawda. Szczoteczka również ulega zniszczeniu – zakłada się, że odpowiednio spełnia swoją funkcję przez ok. 2-3 miesiące. Po tym czasie najlepiej wymienić ją na nową.

W ciąży nie powinno leczyć się zębów
W czasie ciąży można wykonywać większość zabiegów stomatologicznych. Wręcz nie powinno się dopuszczać do zaniedbań w tym czasie – stany zapalne mogą być niebezpieczne dla przebiegu ciąży.
Na wstępie (jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna), trzeba poinformować o tym lekarza.
W ciąży można wykonywać standardowe zabiegi, jak np. opracowanie i wypełnienie ubytku, czy znieczulenie – należy stosować takie, nie obkurczające naczyń krwionośnych.
Bardziej skomplikowane zabiegi, jak np. leczenie kanałowe czy ekstrakcje zębów nie są zalecane ciężarnym – przede wszystkim dlatego, że przy tych zabiegach konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Należy używać szczoteczek z twardym włosiem
Stomatolodzy polecają szczoteczki o ‘średniej’ twardości włosa. Te twarde doskonale usuwają osad, ale mogą przy tym podrażniać dziąsła oraz przy niewłaściwym stosowaniu rysować szkliwo. Osobom, które mają nadwrażliwe zęby oraz krwawiące dziąsła, polecana jest szczoteczka ‘miękka’.

Najlepszy płyn do płukania ust to ten z alkoholem
To mylne stwierdzenie. Większość osób kojarzy, że alkohol zawarty w płynach do płukania ust zabija bakterie. Płyny zawierające alkohol mogą wysuszać śluzówkę w jamie ustnej, co może prowadzić m.in. do powstawania aft.

Po umyciu zębów płucze się usta
To błąd, który popełniamy najczęściej. Robimy to machinalnie, pomimo, że nie powinniśmy.
Wypłukując usta, usuwamy wszystkie substancje mineralne, które szkliwo mogłoby wchłonąć – m.in. fluor, czy wapń. Pastę powinniśmy wypluć, nie płucząc już ust wodą.

Guma do zębów może zastąpić mycie między posiłkami
I tak i nie. W momencie, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów, guma jest idealnym zamiennikiem. Rzucie gumy powoduje wytworzenie większej ilości śliny, która wypłukuje resztki pokarmu oraz zmniejsza kwasowość jamy ustnej. Nie da się jednak zastąpić nią mycia zębów.

Próchnica jest zaraźliwa
Próchnicy możemy nabawić się m.in. używając tych samych sztućców, co osoba, która ma próchnicę. U dzieci próchnica może również przejść z zębów mlecznych na stałe – należy regularnie odwiedzać dentystę oraz pilnować by do tego nie doszło.

Próchnica zawsze boli
W początkowych stadiach próchnica nie boli. Nie widać jej również gołym okiem. Dlatego, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy, należy regularnie odwiedzać stomatologa. Zaleca się wizyty kontrolne co 3 miesiące.

Nić dentystyczna czyści lepiej, niż szczoteczka
Nić dentystyczna czyści przestrzenie międzyzębowe z blisko 90% osadów. To właśnie w tych miejscach najczęściej rozwija się próchnica. Dlatego po szczotkowaniu zaleca się używania nici dentystycznej. Dodatkowo większość dostępnych na rynku nici, wzbogacona jest o fluor, który pozostając na zębach, chroni je przed rozwijaniem się próchnicy.

opracowane na podstawie: Ann Felton, Alison Chapman, Simon Felton, Zdrowie jamy ustnej. Edukacja i promocja, Wyd. Lek. PZWL, W-wa 2011 r.